Szkoła Polska przy Konsulacie Genaralnym RP w Hamburgu
button-lektury

LEKTURY – SZKOŁA PODSTAWOWA

Klasa I

  1. Wł. Bełza – „Kto ty jesteś? Polak mały.
  2. J. Grabowski – „Czarna owieczka”
  3. H. Januszewska – „Kopciuszek”
  4. Cz. Janczarski – „Jak Wojtek został strażakiem”
  5. M. Kownacka – „Plastusiowy pamiętnik” fragmenty
  6. J. Papuzińska – „Nasza mama czarodziejka” fragmenty

Klasa II

  1. M. Krűger – „Karolcia”
  2. J. Porazińska – „Szewczyk Dratewka”
  3. A. i Cz. Centkiewiczowie – „Zaczarowana zagroda”
  4. G. Kasdepke – „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu” fragmenty
  5. M. Krűger – „Karolcia”
  6. H. Loffting – „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

Klasa III

  1. M. Jaworczakowa – „Oto jest Kasia”
  2. H. Ch. Andersen – „Baśnie“
  3. Cz. Centkiewicz – „Anaruk – chłopiec z Grenlandii”
  4. A. A. Milne – „Kubuś Puchatek” lub „Chatka Puchatka” fragmenty
  5. A. Lindgren – „Dzieci z Bullerbyn”

Klasa IV

  1. Jan Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa”
  2. Joanna Olech – „Dynastia Miziołków”
  3. Jan Christian Andersen – „Baśnie” („Stokrotka”, „Słowik”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa Sniegu”, „Nowe szaty cesarza”)
  4. Maciej Wojtyszko – „Bromba i inni”

Filmy:

  1. „Akademia Pana Kleksa”
  2. „Magiczne drzewo”
  3. „Bromba i inni”

Klasa V

  1. A. Bahdaj – „Podróż za jeden uśmiech” – fragment
  2. S. Szmaglewska – „Czarne Stopy”
  3. E. Niziurski „Sposób na Alcybiadesa”
  4. J. Parandowski – „Mitologia Greków i Rzymian”
  5. A. Oppan – „Legendy polskie”
  6. H. Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”
  7. Z. Nienacki – „Pan Samochodzik”

Filmy:

Czarne stopy
W pustyni i w puszczy (fragm.)

Klasa VI

  1. I. Jurgielewiczowa – „Ten obcy”
  2. S. Lem „Bajki robotów”
  3. K. Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”
  4. Biblia – Ks. Rodzaju
  5. A. Szklarski – „Tomek w krainie kangurów”
  6. A. Bahdaj „Wakacje z duchami”

Filmy:

  1. Szatan z siódmej klasy (jako musical)

 

LEKTURY – GIMNAZJUM

Klasa I

  1. Biblia – Księga Rodzaju, Księga Wyjścia lub inne, wybrane fragmenty.
  2. K. Dickens – „Opowieść wigilijna“
  3. A. Fredro – „Zemsta“
  4. Homer – „Iliada“ – fragmenty
  5. Jan Parandowski, wybrane mity
  6. „Pieśn o Rolandzie“
  7. H. Sienkiewicz – „Krzyżacy „
  8. A. Mickiewicz (wybrane ballady)
  9. I. Krasicki (wybrane bajki)

Klasa II

  1. Biblia – ks. Rodzaju, ks. Wyjścia
  2. A. Mickiewicz – „Dziady” cz. II
  3. J. Kochanowski – „Treny”
  4. J. Słowacki – wybrane wiersze
  5. S. Żeromski – „Syzyfowe prace”
  6. A. Kamiński – „Kamienie na szaniec”
  7. A. Fredro – „ Zemsta”
  8. B. Prus – „Kamizelka”

Filmy:

  1. Kamienie na szaniec
  2. Syzyfowe prace (fragm.)
  3. Zemsta – dramat przeniesiony na scenę

Klasa III

  1. R. Kapuściński „Imperium”
  2. I. Fink – „Zabawa w klucz”
  3. H. Sienkiewicz – „Quo vadis”
  4. B. Prus – „’Faraon”
  5. A. Sapkowski – „Wiedźmin”

Filmy:

  1. Quo vadis
  2. Wiedźmin

 

WYKAZ LEKTUR SZKOLNYCH DLA KLAS LICEUM

Literatura polska

  1. Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej
  2. Jan Kochanowski – fraszki, pieśni i treny (wybór)
  3. Poezja baroku (w tym teksty: Jana Andrzeja Morsztyna, Wacława Potockiego, Daniela Naborowskiego)
  4. Ignacy Krasicki – Pieśń: Hymn do miłości Ojczyzny, bajki, satyry (wybór)
  5. Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz, Dziady cz. III
  6. Juliusz Słowacki – Kordian
  7. Zygmunt Krasiński – Nie-Boska Komedia (wybór)
  8. Wybór poezji romantycznej (w tym utwory: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida)
  9. Bolesław Prus – Lalka
  10. Eliza Orzeszkowa – Nad Niemnem (fragmenty), Gloria Victis
  11. Maria Konopnicka – Mendel Gdański
  12. Bolesław Prus Kamizelka
  13. Stanisław Wyspiański – Wesele
  14. Władysław Stanisław Reymont – Chłopi t. 1
  15. Stefan Żeromski – Ludzie bezdomni, Przedwiośnie
  16. Sławomir Mrożek – Tango
  17. Tadeusz Borowski – Opowiadania
  18. Wybór poezji XX wieku (w tym utwory: Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Czesława Miłosza, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Krzysztofa Kamil Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Mirona Białoszewskiego, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka i ks. Jana Twardowskiego)
  19. Gustaw Herling – Grudziński – Inny świat
  20. Hanna Krall – Zdążyć przed Panem Bogie

Literatura powszechna

  1. Sofokles – Król Edyp
  2. Horacy – Pieśni (wybór)
  3. Wiliam Szekspir – Makbet
  4. Molier – Świętoszek
Menü schließen